Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017, τα παιδιά της Α’  και Β’ τάξης επισκεφθήκαμε το πάρκο «Δεινοσαύρων» στο κέντρο της πόλης μας. Εκεί μας περίμεναν οι υπεύθυνοι και μας ταξίδεψαν σε ένα μαγικό κόσμο. Στον κόσμο των δεινοσαύρων.

Είδαμε και μάθαμε πολλά. Στην πρώτη αίθουσα ένας τεράστιος σκελετός ενός μεγάλου δεινόσαυρου μας έκοψε την ανάσα…

Στη συνέχεια αφού μπήκαμε στην μηχανή του χρόνου, γυρίσαμε πίσω εκατομμύρια χρόνια και συναντήσαμε πολλούς δεινόσαυρους που ήταν σαν αληθινοί. Ο καθένας ήταν διαφορετικός. Μεγάλοι, μικροί, με πτερύγια, με μεγάλες και μικρές ουρές….. Μάθαμε για τον καθένα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.

Στο τέλος γίναμε παλαιοντολόγοι και το ρίξαμε στη δουλειά. Βρήκαμε πολλά απολιθώματα και το γλεντήσαμε με χορό….

Περάσαμε τέλεια. Όλοι μας μείναμε ευχαριστημένοι, αν και κάποιοι ένιωσαν στην αρχή λίγο φόβο. Ήταν όλα καταπληκτικά.

Ευχόμαστε να ξαναπάμε στο πάρκο «Δεινοσαύρων»  και να κάνουμε και άλλες συναρπαστικές επισκέψεις με το σχολείο.

Οι μαθητές της Β2 τάξης