Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018 όλοι οι μαθητές του σχολείου μας μαζί με τους δασκάλους μας παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση ΕΛΙΖΑ στο Βασιλικό Θέατρο.

Στο λιμάνι του Πλίμουθ της Αγγλίας των παλιών χρόνων ένα κορίτσι κι ένα αγόρι πρέπει να αντιμετωπίσουν με τη δύναμη της αγάπης τη δύσκολη ζωή του λιμανιού αλλά και την απομάκρυνσή  τους.

Η Ελίζα, μία θαρραλέα, έξυπνη κοπέλα άνοιξε την μπυραρία «Πράσινος Παπαγάλος» και περίμενε τον αγαπημένο της Πάτρικ να γυρίσει από το θαλασσινό του ταξίδι. Μαζί με τον αγαπημένο της παπαγάλο, έναν φοβιτσιάρη πειρατή (με τρία σπαθιά!!!) που έγινε μάγειρας και τους άλλους φίλους της ναύλωσαν ένα καράβι για να βρουν τον Πάτρικ στη Μαυρυτανία!

Περνούν περιπέτειες και με όπλο τη συνεργασία, το τραγούδι και τα όνειρά τους, στο τέλος κερδίζει η αγάπη, η ζωοφιλία και φυσικά η φιλία! Μας εντυπωσίασε που όλοι προτίμησαν να θυσιαστούν παρά να σκοτωθούν οι φίλοι τους!

Ήταν μία πολύ ωραία παράσταση!

Οι μαθητές της Δ΄τάξης

του 6ου Δημ. Σχολ. Πολίχνης