Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου, οι μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων  του σχολείου μας με τους δασκάλους τους, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Θησέας και Αριάδνη στο νησί των ταύρων».

Στο έργο  ξετυλίχτηκε, σαν τον μίτο της Αριάδνης, η  ιστορία του μυθικού ήρωα Θησέα, γιου του βασιλιά Αιγέα και ιδρυτή της Αθήνας.  Οι άθλοι του Θησέα , το ταξίδι  στην Κρήτη όπου με τη βοήθεια των Θεών και της όμορφης Αριάδνης ο Θησέας νικάει τον Μινώταυρο και οι Ολύμπιοι Θεοί  συνεπήραν μικρούς και μεγάλους και τους  ταξίδεψαν στην αρχαιοελληνική μυθολογία. Ο Θησέας έδωσε μάχες, πέρασε φουρτούνες και περιπέτειες , όπως αυτές που περνούν καθημερινά  οι αληθινοί ήρωες της ζωής.

Η παράσταση άρεσε και ενθουσίασε τα παιδιά και τους δασκάλους  γιατί ψυχαγωγήθηκαν , απόλαυσαν  το υπερθέαμα  που εντυπωσίασε με τα οπτικά και ηχητικά εφέ και έμαθαν για  τον μυθικό ήρωα Θησέα.