Την Τρίτη 27 Μαρτίου 2018 οι μαθητές της Β΄τάξης  του σχολείου μας  στο πλαίσιο προγράμματος  κυκλοφοριακής αγωγής παρακολούθησαν  το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ», που σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από την ομάδα  «Μικροί ήρωες».

Στόχος του προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση των μικρών  μαθητών  σε θέματα οδικής παιδείας και να μάθουν να κυκλοφορούν με ασφάλεια ως πεζοί, επιβάτες και οδηγοί ποδηλάτων.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα είδη σήμανσης και τις κατηγορίες τους, τα ασφαλή μηνύματα που απορρέουν μέσω αυτών και να κάνουν πρακτική σε μικρά αυτοκίνητα.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με αθλητικές δραστηριότητες που  διασκέδασαν τα παιδιά!