Η Δ΄ τάξη του σχολείου μας την Πέμπτη 1 Μαρτίου επισκέφθηκε το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Τα εκθέματα (όπλα, ξίφη, στολές, παράσημα, κανόνια κ.ά.) που χρησιμοποιήθηκαν κατά καιρούς από τον ελληνικό στρατό εντυπωσίασαν τους μαθητές. Επιπλέον, οι στολές όλων των σωμάτων των ενόπλεων δυνάμεων, πίνακες ζωγραφικής με θέμα μάχες, χάρτες, αναπαράσταση της χαρακωμάτων κ.α.  παρουσίασαν  πολύ ζωντανά την επανάσταση του ‘ 21, τον Μακεδονικό Αγώνα, τον 1ο και 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο.

Μετά την ξενάγηση τα παιδιά παρακολούθησαν την ενδιαφέρουσα τρισδιάστατη ταινία με θέμα την ιστορία της αεροπλοίας.

Ήταν μία πολύ ωραία και διδακτική επίσκεψη που ευελπιστούμε να  συμβάλλει στην καλλιέργεια  και διατήρηση της ιστορικής μνήμης.