Μετάλλια Υγιεινής Διατροφής

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Β΄τάξης  πήραν «το μετάλλιο της Υγιεινής Διατροφής» από την  εκπαιδεύτρια και τον σεφ του Ολυμπιακού Μουσείου Θεσσαλονίκης. Στο εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα και μέσα από εκπαιδευτικά παιχνίδια και  βιωματικές δράσεις έμαθαν για τη σχέση της διατροφής με την υγεία, το πώς μπορούμε να αλλάξουμε τις διατροφικές μας συνήθειες  και για τα μυστικά της υγιεινής διατροφής.

Ήταν ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα όπου έμαθαν πολλά τα παιδιά διασκεδάζοντας.  Η χαρά της δημιουργίας συνεχίστηκε και στο σχολείο. Αφού δοκίμασαν τα εκπληκτικά πιτσάκια λαχανικών που μαγείρεψαν στο μουσείο με την καθοδήγηση του σεφ, συνέχισαν με τη δημιουργία  υγιεινού πρωινού, όχι όμως με πραγματικά υλικά, αλλά με πλαστελίνη.