Στις 17, 18 και 22 Οκτωβρίου οι μαθητές των τριών μικρών τάξεων του σχολείου μας «έπαιξαν στα μονοπάτια της παράδοσης» παρέα με την κ. Βαρβάρα Πίκουλα, εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής. Συγκεκριμένα, συμμετείχαν στο βιωματικό εργαστήριο με θέμα τον τρύγο .

Αισθάνθηκαν, ένιωσαν και έμαθαν  για το αμπέλι και για όλα αυτά που παίρνει ο άνθρωπος από την καλλιέργειά του. Άκουσαν μύθους που σχετίζονται  με τα ονόματα αμπέλι, σταφύλι, οίνος, είδαν και έπιασαν αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν παλιά κατά τον τρύγο, μύρισαν και είδαν μούστο, κρασί, ξύδι και γεύτηκαν  σταφύλι και μουσταλευριά. Το σπουδαιότερο όμως όλων ήταν η δυνατότητα που είχαν να μπουν στο μικρό πατητήρι και να πατήσουν σταφύλια!

Στη διάρκεια της παρουσίασης δόθηκε η ευκαιρία να θιχτούν θέματα όπως η ανακύκλωση και η αλόγιστη κατανάλωση αλκοόλ και οι συνέπειές της.

Χαιρόμαστε που  δόθηκε η δυνατότητα  στους μαθητές μας να ζήσουν αυτή τη μοναδική   βιωματική δραστηριότητα και να αποκτήσουν μια   αξέχαστη εμπειρία.