Η παράδοση αποτελεί στοιχείο  της εθνικής ταυτότητας ενός λαού. Αποτελεί τις ρίζες και τη  συνέχεια της ζωής και του πολιτισμού. Η διάσωση, η διατήρηση και η διάδοσή της είναι  χρέος μας. Με την πεποίθηση αυτή, καλέσαμε στο σχολείο μας για μια ακόμη φορά το πρόγραμμα «Παίζοντας σε  Παραδοσιακά Μονοπάτια»,  που με βιωματικό, εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό  τρόπο σύνδεσε το παρελθόν με το παρόν αναδεικνύοντας  την κοινωνική φύση του ανθρώπου. Οι μαθητές της Δ1 τάξης, είπαν:

Την Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2019 στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης  ήρθε η κ. Βαρβάρα.

Μας μίλησε για τα παλιά έθιμα του χειμώνα. Πώς τα παιδιά στην αρχαία Ελλάδα στόλιζαν  κλαδιά ελιάς  για το έθιμο της  «Ειρεσιώνης»  και  έλεγαν ευχές. Επίσης, πώς διασκέδαζαν παλιά οι άνθρωποι με το έθιμο  του «ντιβιτζή και της καμήλας».

Την παρουσίαση παρακολούθησαν οι μαθητές της Δ1 τάξης με μεγάλο ενθουσιασμό και συμμετείχαν με μεγάλη χαρά στη βιωματική δράση.

Οι μαθητές της Δ1 τάξης