Πριν  την εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του ΄40, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την εκπληκτική θεατρική παράσταση  «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου» της  Άλκης  Ζέη,  έτσι όπως ζωντάνεψε στη σκηνή του Βασιλικού Θεάτρου της πόλης μας.

Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου «…μας μεταφέρει στην Αθήνα, στα δύσκολα χρόνια της Κατοχής μέσα από τη ματιά του μικρού Πέτρου. Ένας μεγάλος περίπατος, ένα ταξίδι συναισθημάτων, ένα έργο που συνδυάζει τη σκληρή πραγματικότητα και την αγωνία της επιβίωσης  με την ελαφρότητα και την αθωότητα της παιδικής ηλικίας».                              (όπως παρουσιάζεται στην ιστοσελίδα του Κ.Θ.Β.Ε.)

Ήταν μια παράσταση που συγκίνησε  και προβλημάτισε μαθητές και εκπαιδευτικούς! Αποτέλεσε αφορμή να γίνουν συζητήσεις για τα ιστορικά γεγονότα του ’40,  καθώς επίσης  για τα δεινά του πολέμου και την  ανυπέρβλητη  αξία της ειρήνης.