Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-2022

Οι εγγραφές μαθητών στη Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου γίνονται από

1 Μαρτίου έως 20 Μαρτίου 2021

Οι γονείς μπορούν να προσέρχονται για τις εγγραφές από τις   9.00π.μ. – 12.00 το μεσημέρι κατόπιν ραντεβού  (τηλ. 2310 622570 και 2310 634110) και με την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού.

Παρακαλούμε για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας να έχετε μαζί σας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά όπως αναφέρονται παρακάτω και ταυτότητα ή διαβατήριο.

Στην Α΄τάξη (Πρώτη) Τάξη θα γραφτούν φέτος τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2015.

Σύμφωνα με την Αρ.Πρωτ: Φ.6/22511/Δ1/25-2-2021 του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που συνοδεύουν την αίτηση της εγγραφής στην Α΄τάξη του δημοτικού σχολείου, είναι τα εξής:

1. Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση ( θα την πάρετε από το σχολείο)

2. Πρόσφατο Πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού. (Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ).

3. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια μέχρι την ημερομηνία εγγραφής.

4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) ( θα το πάρετε από το σχολείο)

5. Αποδεικτικό Στοιχείο Κατοικίας ( ΔΕΗ ή ΟΤΕ, Συμβόλαιο αγοράς Κατοικίας ή Ενοικίασης στο όνομα του Γονέα ή Κηδεμόνα. Λογαριασμοί Κινητών τηλεφώνων δεν αποδεικνύουν την κατοικία).

6. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό. ( Θα μας αποσταλούν υπηρεσιακά ή προσκομίζεται από τον γονέα)

Πρόσθετα δικαιολογητικά

• Αίτηση – Δήλωση εγγραφής στο Ολοήμερο ( θα την πάρετε από το σχολείο)
  • Εάν το παιδί έχει κάποιο χρόνιο πρόβλημα υγείας, σχετική ιατρική γνωμάτευση