Άνοιγμα σχολείων- Επιστροφή των μαθητών στα θρανία 10 Μαΐου 2021

Αγαπητοί γονείς,

Με μεγάλη χαρά θα ξαναβρεθούμε όλοι από κοντά τη Δευτέρα 10 Μαΐου αφήνοντας πίσω μας όλες τις δυσκολίες και τις δυσάρεστες στιγμές που περάσαμε τους δύο μήνες αυτούς που ήταν τα σχολεία κλειστά.

Από τη Δευτέρα και μέχρι 25 Ιουνίου, καλούμαστε να ξαναγυρίσουμε στο σχολείο τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας που με μεγάλη ευλάβεια είχαμε τηρήσει από την αρχή της χρονιάς, προσέχοντας τις αποστάσεις μεταξύ μας, φορώντας μάσκα και πλένοντας συχνά τα χέρια μας.

Η μόνη καινούργια δυσκολία είναι ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) ο οποίος θα είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την προσέλευση των μαθητών/ μαθητριών στο σχολείο και θα πρέπει να γίνεται δύο φορές την εβδομάδα τη Δευτέρα και την Πέμπτη.

Self test θα πρέπει να κάνουμε όλοι, παιδιά, εκπαιδευτικοί και όλοι οι εργαζόμενοι στο σχολείο για να εξασφαλίσουμε πρωτίστως την υγεία όλων μας αλλά και να διαφυλάξουμε το σχολείο ανοιχτό και να μη χρειαστεί να ξανακλείσουμε μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Σίγουρα κάποιοι έχετε μεγαλύτερα παιδιά άρα σας είναι γνωστή η διαδικασία και οι υπόλοιποι ενημερωθήκατε από την τηλεόραση ή τον ηλεκτρονικό τύπο. Αυτό που θα ήθελα να σας διευκρινίσω εγώ είναι ότι μέχρι και σήμερα το βράδυ Παρασκευή 7 Μαΐου θα πρέπει να προμηθευτείτε το self test με τον ΑΜΚΑ των μαθητών /μαθητριών από το φαρμακείο και ακολουθώντας τις οδηγίες να το κάνετε το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ.

Αφού το κάνετε θα πρέπει να μπείτε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα:

https://self-testing.gov.gr και να το δηλώσετε. Στη συνέχεια για μαθητές με αρνητικό αποτέλεσμα θα πρέπει να εκτυπώσετε την σχολική κάρτα για Covid 19 και να την έχει μαζί του ο μαθητής/ μαθήτρια τη Δευτέρα το πρωί. Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να εκτυπώσετε την κάρτα μπορείτε να συμπληρώσετε μία χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα /δήλωση αρνητικού αποτελέσματος ( σχολική κάρτα covid 19). Τη Δευτέρα το πρωί το σχολείο θα τους δώσει μία εκτυπωμένη κάρτα έτσι ώστε να τη συμπληρώσετε στο σπίτι. Σε περίπτωση θετικού τεστ οφείλετε να ενημερώσετε άμεσα  το σχολείο και να ακολουθήσετε τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Θα ήθελα εδώ να τονίσω ότι οι οδηγίες της εγκυκλίου είναι σαφείς και όλοι θα πρέπει τη Δευτέρα το πρωί όταν θα έρθουν στο σχολείο να έχουν κάνει το self test, να το έχουν δηλώσει στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και να έχουν μαζί τους τη σχολική κάρτα για Covid 19.

Κύριο μέλημά μας πρέπει να είναι το πώς θα κρατήσουμε το σχολείο ανοιχτό μέχρι και το τέλος  Ιουνίου.

Ας ευχηθούμε με το καλό να ξαναβρεθούμε και να πάνε όλα καλά.

Βασιζόμενος στην κατανόηση και τη συνεργασία σας, σας εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο και καλή ευκολία.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Λάμπρος Τάκης