«Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020»

Οι εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου γίνονται από

6 Μαΐου έως και 20 Μαΐου 2019.

Στην Α΄τάξη (Πρώτη) Τάξη θα γραφούν φέτος τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2013.

Σύμφωνα με την Αρ.Πρωτ: Φ.6/58025/Δ1/12-4-2019 απόφαση του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά  που συνοδεύουν την αίτηση  εγγραφής στην Α΄τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

1. Πρόσφατο Πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού. (Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ).

2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια μέχρι την ημερομηνία εγγραφής.

3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

4.Αποδεικτικό Στοιχείο Κατοικίας ( ΔΕΗ ή ΟΤΕ, Συμβόλαιο αγοράς Κατοικίας ή Ενοικίασης στο όνομα του Γονέα ή Κηδεμόνα. Λογαριασμοί Κινητών τηλεφώνων δεν αποδεικνύουν την κατοικία).

5.Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

( Το Πιστοποιητικό Φοίτησης  θα διαβιβαστεί αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο μετά τις 14 Ιουνίου 2019).

Μέχρι να εκδοθεί το παραπάνω πιστοποιητικό, το Νηπιαγωγείο εκδίδει Βεβαίωση Φοίτησης η οποία θα προσκομισθεί από την γονέα για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Τα όρια  της Σχολικής Περιφέρειας του  6ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης είναι οι οδοί:

40 Εκκλησιών Ιάσωνος
Αγίας Κυριακής Ιουλιανού
Αγίου Αθανασίου Καβάλας
Αγίου Αντωνίου Καλαβρύτων
Αγίου Ευγενίου Τραπεζούντας Καλλιθέας( από Ζωγράφου έως Ακροπόλεως, μονά 33 έως τέλος, ζυγά 22 έως τέλος
Αγίου Ιωάννη Θεολόγου Καρπενησίου
Αγίων Αναργύρων Κηφισίας